Flower Power

8. května 2009 v 21:51 | Alice B. |  hnutí hippies
Flower Power (květinová síla, květinové hnutí) byl slogan užívaný hippies (tzv. dětmi květin) v pozdních 60. letech a počátkem 70. let jako symbol ideologie nenásilí. Původ má v nesouhlasu s válkou ve Vietnamu. Tento výraz vytvořil americký beatnický básník Allen Ginsberg v roce 1965, aby podpořil ty, co protestovali proti válce, k provedení nenásilné revoluce. Vyznavači hnutí se oblékali do šatů s vyšitými květinami, do pestrých barev, nosili květiny ve vlasech a spadali pod kulturu hippies. Tento termín se později začal užívat v souvislosti s hnutím hippies a kulturou drog, psychedelické hudby, psychedelického umění a společenské tolerantnosti.

Ikonickým centrem květinového hnutí byla oblast Haight Ashbury v San Franciscu v Kalifornii. V polovině 60. let se oblast v okolí křižovatky ulic Haight a Ashbury se stala ústředním místem psychedelické rockové hudby. Hudebníci a skupiny jako Jefferson Airplane, Grateful Dead a Janis Joplin, ti všichni žili nedaleko této slavné křižovatky. Během Léta lásky v roce 1967 se zde shromáždily tisíce hippies, které oslavily písně jako San Francisco (určitě tam měj květiny ve vlasech). Časopis Time 7. července 1967 vydal článek "Hippies - filosofie a subkultura" a v srpnu televize CBS News odvysílala reportáž o "Vábení hippies", stejně tak jako zájem ostatních hlavních médií představil subkulturu hippies všeobecné pozornosti a povědomí a přiblížil květinové hnutí celým Spojeným státům i celému světu.

Květinové hnutí také slavilo symbolické akce, např. dávali květiny policistům nebo strkali květiny do pušek univerzitních ozbrojených jednotek. Fotografie nominovaná na Pulitzerovu cenu (se stejným titulem) od fotografa Washington Star Bernieho Bostona byla klasickým výjev z protestů v době vietnamské války. Fotografie pořízená 21. října 1967 při Pochodu na Pentagon znázornoňovala mladého dlouhovlasého muže v roláku, jak dává karafiáty do hlavní pušek vojenské policie. Tento mladý muž byl později identifikován jako George Edgerly Harris III, 18letý herec z New Yorku, který právě byl na cestě do San Francisca. Harris tam později vystupoval pod pseudonymem Ibišek.

(převzato z Wikipedie)


***************************************************************************************příklady užití květinových motivů 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama