San Francisco, Height Ashbury, Route 66

2. května 2009 v 0:28 | Alice B. |  hnutí hippies

San Francisco

Město, které se stalo kolébkou hnutí hippies i jeho střediskem. Původně bylo založeno španělskými misionáři na několika strmých kopcích, velký příliv obyvatelstva však zaznamenalo až v 19. století díky "zlaté horečce", kdy se kvůli nálezům zlata hrnuly do této oblasti za snem o zbohatnutí zástupy lidí z celého světa.
(Někteří z nich se později přesunuli do Los Angeles, kde vznikla jiná "továrna na sny" - Hollywood).
Se svojí početnou mexickou menšinou se San Francisco později stalo městem velmi tolerantním ve všech směrech. V 50. letech se tu (vedle New Orleans na opačném konci Spojených států) usídlili první beatnici, později bylo známé svojí tolerancí nejen k menšinám, ale také k homosexuálům či užívání drog.
Město tvoří bohatá národnostní směsice, snad ještě pestřejší než v jiných amerických velkoměstech.


úžasná a fascinující fotka San Francisca...


typické cable cars, tramvajky-lanovky, které zajišťují dopravu ve velmi strmých ulicích městavily bohatých v San FranciscuOficiální stránky pro návštěvníky San Francisca:

Stránka s odkazy pro návštěvníky San Francisca jdoucích po stopách hippies:
http://www.sfheart.com/hippie_links.html

Wikipedia o San Franciscu:
Height Ashbury

Křižovatka ulic Height-Ashbury v San Franciscu se stala samým srdcem hnutí hippies. Dodnes tu lze najít mnoho stop a připomínek této slavné euforické doby, hlavně Léta lásky 1967.

ÚŽASNÉ stránky o Height Ashbury:

výloha v Height AshburyWikipedia o Height Ashbury:

článek o Létě lásky 1967 (v angl):
hippies v San Franciscu
******
Videa o Height Ashbury v 60. letech:


Moře...
Route 66


U.S. Route 66 (také známá jako "Route 66", "The Main Street of America", "The Mother Road" a "The Will Rogers Highway"), byla původní interstátní cestou v Americkém dálničním systému, kam byla zařazena 11. listopadu 1926. Vedla z Chicaga (Illinois), přes Missouri, Kansas, Oklahomu, Texas, Nové Mexiko, Arizonu, a Kalifornii, kde v Los Angeles končila. U.S. Route 66 měřila celkem 3,940 km (2,448 mil).
Route 66 byla nahrazena soustavou dálnic (interstate) a oficiálně vyřazena z Amerického dálničního systému 27. července 1985. Značná část vozovky Route 66 byla rozšířena a použita při výstavbě nových dálnic. Díky snaze nadšenců v 90. letech je zbylá část (v místech kde byly dálnice vedeny jinudy) stále k dispozici jako turistická atrakce pod jménem "Historic Route 66".
Jeden z nejdelších souvislých dochovaných úseků vede mezi městečky Seligman a Golden Shores v Arizoně. Na této trase leží i město Kingman, které se pyšní titulem "srdce Route 66". Ve městě se nachází muzeum Route 66 a je zde podobně jako v Seligmanu, Oatmanu a dalších zástávkách na trase možno zakoupit množství tematických suvenýrů.

(převzato z Wikipedie)


Více o Route 66 (v angl):

mapa Route 66


Route 66 úzce souvisí nejen s americkou historií, ale i s beatniky a hnutím hippies.
Koncem 19. a začátkem 20. stol. to byla jediná schůdná cesta v východu USA za západní pobřeží, a putovaly po ní nejen budoucí hledači zlata, ale i různí exulanti či psanci, kteří prchali na západní pobřeží za vidinou svobody a/nebo lepšího života. Tato silnice byla později samozřejmě nahrazena jinými modernějšími, v 60. letech ji však znovuobjevili přibývající hippies, kteří po ní, klasicky stopem, cestovali na vytoužené západní pobřeží, do San Francisca...

(Dodávám poznámku, že nedávno i náš oblíbenec Sir Paul se vydal autem se svojí současnou přítelkyní a s kytarou právě po Route 66 napříč USA, kde se např. nechal fotografovat s personálem benzívnových stanic... Prostě klasická romantika amerických starých časů...)
O San Franciscu vznikla spousta písní. Kromě té nejznámnější (a jistě nejkrásnější) od Scotta McKenzieho "San Francisco", je to např. také "San Francisco Days" (zpíval Chris Isaak), "I Left My Heart In San Francisco" (která vznikla už v 50. letech a zpíval ji Tony Bennett) nebo také tato:


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama