Smrt Johna Lennona 8.12.1980

13. května 2009 v 14:41 | Alice B. |  PostBeatles, John Lennon


Podrobnosti všichni známe: o život Johna Lennona připravilo pět výstřelů, které na něj namířil před jeho bydlištěm v New Yorku jeho údajný fanoušek, ve skutečnosti však psychicky narušený 25letý mladík Mark Chapman.
Na toto téma vzniklo už mnoho knih i filmů.Hlavní důvod činu Marka Chapmana vidím v neuváženém Johnově výroku z 60. let, kdy řekl, že "Beatles jsou mezi mládeží známější než Ježíš", což ale bylo ihned mylně interpretováno jako "větší než Ježíš".
V Americe s její přísnou křesťanskou morálkou, která se nám v Evropě může zdát až absurdní, si tak nadělal velmi mnoho nepřátel. Dokonce se na setkání KKK pálily desky Beatles...
Lennonův vrah pocházel právě z takových poměrů, jeho křesťanství bylo až fanatické, navíc měl ve svých 25 letech bohaté zkušenosti s drogami různých druhů.

Americká společnost 60. let i později byla mnohem konzervativnější a upjatější než si dnes myslíme. Například neexistovaly společné křesťanské školy pro chlapce a dívky. Neexistovalo, aby si dívka oblékla kalhoty, vždy a všude musela být v sukni nebo šatech. Dokonce se zakazovaly i šaty s ozdobami či vzory, aby "nevyvolávaly hříšné myšlenky u mužů"... Alkohol byl tabu, a to i pro dospělé. Legálně ho sice směli pít lidé starší 21 let, ale i tak byl nahlížen ortodoxními křesťany jako "symbol všeho zla a neřesti." Při sportu byli přísně odděleni chlapci a dívky. Bylo obvyklé, že se dívky po ukončení střední školy, tj. v 18 letech, ihned vdávaly a následující rok porodily svoje první dítě. Obvykle zůstaly do konce života v domácnosti a staraly se jen o děti, dům a manžela.

Mnohé z toho samozřejmě přetrvává dodnes, alespoň v některých státech (Texas), v jaké míře, to ale nemůžu potvrdit, protože jsem tam sama nebyla, a všechny informace mám tedy z druhé ruky.

Teprve v této souvislosti můžeme pochopit, jakou rebelii a "zemětřesení" zažitých hodnot a vzorů provedli nejen hippies, ale hlavně mladé osobnosti showbusinessu, třeba Jim Morrison nebo Janis Joplin... Už jen tím, že jako pili na veřejnosti, zřekli se svých rodičů a vlastně útočili na vše, co pro generaci jejich rodičů bylo svaté, jako např. úcta k vládě, režimu, k americkému snu...

*****************************************************************************

Tragická smrt Johna Lennona vyvovolala šok a pocit absurdity po celém světě. Už tehdy však mnozí odhadli symbolický význam této události: byla to hlasitá tečka za jedním obdobím, za 60. léty a dobou tolerance a volnosti. Tato smrt zasáhla asi všechny, kdo v té době žili a měli nějakou potuchu o světě (ne jako já, tehdy 3letá, takže mě to ještě nic říkat nemohlo :-) ).Jako ukázku tu uvádím výňatky z Havlových "Dopisů Olze":

"A člověku se nevyhnutelně vnucuje dojem, jako by ten výstřel byl výstřelem reality osmdesátých let po jednom odcházejícím snu, po snu šedesátých let o míru, svobodě, bratrství, po snu květinových dětí, komun, LSD-výletů a "dělání lásky místo války", jako by to byl výstřel do tváře celé té existenciální revoluce "třetího vědomí" a "zelenání Ameriky." "

"Nemyslím si, že určité hodnoty a ideály šedesátých let byly dobou usvědčeny z toho, že jsou planými iluzemi a omyly; určité věci nemůže čas ani dějiny nikdy zproblematizovat, protože jsou neodmyslitelným rozměrem lidského bytí, a taky i dějin, které jsou sice dějinami útlaků, vražd, blbosti, válek a a násilí, ale které jsou zároveň i dějinami krásných snů, tužeb a ideálů. Myslím si jen, že všechno je dnes jaksi tvrdší a drsnější, za všechno se musí víc platit a sen o svobodném a smysluplném životě není tak říkajíc už jen věcí útěku od maminky, ale věcí tvrdé a každodenní konfrontace s temnými silami novověku."

("Dopisy Olze" je kniha složená z dopisů, které Václav Havel počátkem 80. let posílal z vězení svojí první manželce Olze, a kde se kromě praktických věcí hodně zabýval i úvahami o dění kolem; není proto divu, že byly často předány cenzurované a se zčásti začerněným textem...)

U nás se navíc díky totalitnímu režimu stal John Lennon po svém zavraždění jakýmsi kultem, jehož vyznavači se shromažďovali u tzv. Lennonovy zdi v Praze na Kampě. Článek o ní jsem sem už kdysi vkládala.

O smrti Johna Lennona se ale také zmiňuje např. kniha Kena Keseyho: "Skříňka s démonem". Líčí tam kromě toho také svoje setkání s Beatles v jejich firmě Apple koncem 60. let. Knížku jedině doporučuji. ;-)


Paul McCartney mluví o Johnově smrti: 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama